top of page

WSZYSTKIEGO

NAJLEPSZEGO!

DATY

Dni ustawowo wolne od pracy

(Święta państwowe i święta kościelne)

W czasie tych świąt banki, centra handlowe i instytucje państwowe są zamknięte, podobnie jak wiele mniejszych sklepów.

 

  • 1 stycznia -  Nowy Rok.

  • 6 stycznia - Trzech Króli. Kacper, Melchior, Baltazar są to trzej Królowie którzy przyszli do Betlejem pozdrowić narodzonego Jezusa.

  • Wielkanoc -  święto to ruchome, niedziela i poniedziałek - pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

  • Poniedziałek Wielkanocny – (Lany Poniedziałek) to drugi dzień Świąt Wielkanocnych, który jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.

  • 1 maja -  Święto Pracy.

  • 3 Maja - „Święto Narodowe Trzeciego Maja”. (Święto narodowe) Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja.

  • Zielone Świątki – 49 dni po Wielkanocy zawsze w niedzielę (Zesłanie Ducha Świętego).

  • Boże Ciało - czwartek dziewiątego tygodnia po Wielkanocy (60 dni po Wielkanocy). W tym dniu obchody święta wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii do czterech ołtarzy zbudowanych po drodze procesji. Przy każdym z ołtarzy czytany jest jeden fragment Ewangelii (Pisma Świętego).

  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Święto Wojska Polskiego (rocznica “cudu nad Wisłą”) – obchodzone na pamiątkę bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

  • 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych – Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych.

  • 11 listopada - "Narodowe Święto Niepodległości” (Święto narodowe) – najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości. Obchodzone pierwszy raz jako święto narodowe w 1937 roku. 11 listopada  Rada Regencyjna powierzyła naczelne dowództwo wojsk polskich  Józefowi Piłsudskiemu.

  • 25, 26 grudnia - Boże Narodzenie.

Inne święta:

21 stycznia – Dzień Babci.

22 stycznia – Dzień Dziadka.

14 lutegoDzień Zakochanych (Walentynki)

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

8 marca – Dzień Kobiet.

10 marcaDzień Mężczyzn

1 kwietniaPrima Aprilis

2 majaOd 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

8  majaNarodowe Dzień Zwycięstwa i Wolności.

26 majaDzień Matki.

1 czerwcaDzień Dziecka.

4 czerwca – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich (w rocznicę wyborów 1989 r.).

23 czerwcaDzień Ojca.

24 czerwca – Wigilia Dnia Świętego Jana, zwana też nocą świętojańską – w tej najkrótszą noc, co roku zakwita kwiat paproci.

1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

31 sierpniaDzień Solidarności i Wolności. Ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

8 wrześniaNarodzenie Najświętszej Maryi Panny.

14 październikaDzień Edukacji Narodowej, do 1982 r. – dzień nauczyciela

16 październikaDzień Papieża Jana Pawła II, ustanowiony przez Sejm po śmierci papieża na pamiątkę jego pontyfikatu 16 października 1978 roku.

2 listopadaDzień Zaduszny (Święto Zmarłych). Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami i zapalić znicze.

29 listopada – Andrzejki – czas wróżby dla dziewczyn.

6 grudniaDzień Świętego Mikołaja.

31 grudnia – Sylwester.

Uwaga: większość Polaków obchodzi imieniny: dzień świętego patrona z kalendarza. Dodatkowo urodziny obchodzą najczęściej dzieci.Wysłanie Kartki z życzeniami imieninowymi, na Boże Narodzenie i na Wielkanoc jest w rodzinach i wśród przyjaciół po prostu obowiązkiem!

Troche dokładniej

Międzynarodowy Dzień Kobiet: (8 marca) w to popularne w czasach PRL-u święto kobiety tradycyjnie obdarowywano goździkami. Dziś również wiele kobiet dostaje kwiaty, ale mało kto wie, że dzień ten został ustanowiony w USA dla upamiętnienia śmierci 129 kobiet w pożarze nowojorskiej fabryki w 1908
 

Pierwszy Dzień Wiosny (21 marca): obchodzony przez uczniów, którzy tradycyjnie tego dnia udają się na wagary. 
 

Prima Aprilis: (1 kwietnia) dzień psotów i żartów. W gazetach pojawiają się „niesprawdzone” wiadomości, a spotkani ludzie łapią jeden drugiego na najprzeróżniejsze fantazje.
 

Dzień Dziecka: rodzice sprawiają przyjemność dzieciom obdarowując je słodyczami lub na przykład zabierając je do ZOO. (1 czerwca)
 

Wigilia Dnia Świętego Jana (noc świętojańska) (24 czerwca): wróżby tej nocy dotyczą przede wszystkim miłości i małżeństwa. Właśnie w tę najkrótszą noc co roku zakwita kwiat paproci. Tradycja mówi, że ten, kto go odnajdzie, będzie wieść szczęśliwy i dostatni żywot, ale uwaga: swoim szczęściem i majątkiem nie może się z nikim dzielić.


Andrzejki: (w wigilię Sw. Andrzeja, wieczorem 29 listopada) według pogańskiej tradycji w ten dzień wróżymy, najczęściej lejąc wosk (do miski wody). I na przyklad Panny z form zastygniętego wosku mogą dowiedzieć się czy
wyjdą za mąż. Jest to dziś dzień wesołych zabaw w dzień imienin licznych w Polsce Andrzejów.

Dożynki to największe święto rolników. Jest ono ukoronowaniem ich całorocznego trudu i obchodzone jest po zebraniu plonów.

Adwent w Kościele Katolickim jest przygotowaniem na przyjście Chrystusa, radosnym oczekiwaniem. Uwaga jest różnica: w kościele Prawosławnym jest to Post.

Mikołajki - lub Świętego Mikołaja - obchodzonego 6 grudnia.
(Obchodzona na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry, nikt o tym dziś nie pamięta) Święto Świętego Mikołaja zapowiada nadejście świąt Bożego  Narodzenia. W dniu tym Święty Mikołaj (właściwie osoba przebrana za niego) przynosi dzieciom prezenty. Często rodzice kładą prezenty w nocy by
dzieci znalazły je rano. Nieraz są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki. Osoby dorosłe również nieraz obdarowują swoich bliskich. Ostatnio w Polsce terminem tym określa się prezenty wręczane pod choinkę w Wigilię Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie

W polskich rodzinach katolickich to trzy dni: 24 grudnia Wigilia i dwa dni świąt 25, 26 grudnia.  Boże Narodzenie poprzedza adwent, który trwa cztery tygodnie.

24 (Dwudziestego czwartego) grudnia obchodzimy Wigilię. W wigilię czekamy na piewszą gwiazdę, ubieramy choinkę, wieszamy bombki i zapalamy świece, śpiewamy kolędy (pieśni religijne), dajemy prezenty, dzielimy sie opłatkiem (opłatek - cienki chieb z mąki pszennej i wody) i składamy życzenia. Potem o pólnoce idziemy na pasterkę do kościoła.  Pasterka - to Msza uroczysta, która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Kolejne dwa dni (dwudziestego piątego i dwudziestego szóstego grudnia) spędzamy również  z rodziną (i przyjaciółmi), chodzimy do kościoła.

Stół Wigilijny musi być pięknie ubrany: bialy obrus, sianko pod obrusem. Ilość talerzy na stole jest równa ilości osób plus jeden talerz (dla niespodziewanego gościa). Na świątecznym wigilijnym stole znajduje się 12 (dwanaście) postnych potraw (bo tyle jest miesięcy w roku, lub tylu było apostołów). Dominują grzyby, kapusta (pierogi z kapustą i grzybami), zawsze jest ryba (śledź lub karp), mak, rodzynki, orzeszki, suszone owoce (kompot), czerwony barszcz z uszkami. Świąteczne desery to makowiec, serniki, pierniki, a także kompot z suszonych jabłek, gruszek, śliwek.

Polacy obchodzą wigilie Bożego Narodzenia, Boże Narodzenie w rodzinnych gronach. Na drugi dzień Świąt, 26 grudnia najczęściej obchodzą w szerszym lecz również rodzinnym gronie. Często spotykają się na przykład z rodzeństwem, z rodzicami.

Bożej Rodzicielki Maryi - 1 stycznia – święto zamykające oktawę Bożego Narodzenia. To najstarsze święto maryjne w Kościele katolickim podkreślające aspekt macierzyństwa Maryi związane z jednym z najstarszych dogmatów Kościoła o Bożym Macierzyństwie Maryi.
 

Trzech Króli, Objawienie Pańskie - 6 stycznia - święto obchodzone na pamiątkę Trzech Mędrców którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Obchodzone jest 6 stycznia.
Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego
zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: K+M+B (Kasper, Melchior i Baltazar) oraz datę bieżącego roku. 


Karnawał rozpoczyna się w Polsce po Święcie Trzech Króli (6 styczeń) i kończy się przed Środę Popielcową. Jest to okres zabaw i wesołego obżarstwa. Wprawdzie tradycje karnawału przemijają, ale w Polsce zwyczajowo nie
urządza się wesel w Wielki Post (przestrzegane) czy Adwent (to zdarza się już częściej).


Święto Matki Bożej Gromnicznej również Ofiarowanie Pańskie obchodzone 40 dni po Bożym Narodzeniu, 2 lutego na pamiątkę ofiarowania Chrystusa w Świątyni kończy okres Bożego Narodzenia w kościołach.
Przed tym świętem z kościołów polskich usuwa się Żłóbki i choinki.


Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału (trwający do środy Popielcowej). W Polsce wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Przed Wielkim Postem, który poprzedza Wielkanoc a który zaczyna się Środą Popielcowa, często korzysta się z tej tradycji by zakończyć Karnawał obżarstwem. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami.


Środa Popielcowa, inaczej zwana Popielcem, to w kościele katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu, jest to dzień pokutny kończący karnawał na 46 dni, 5 niedziel Wielkiego Postu przed niedzielą Wielkanocną.
W Środę Popielcową obowiązuje ścisły post (to znaczy wierzący nie powinni jeść mięsa, wstrzymać się od obżarstwa.)

W  czasie mszy odprawianej w ten dzień kapłan posypuje wiernym głowę popiołem lub popiołem czyni znak krzyża mówiąc "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Popiół do posypywania głów tradycyjnie otrzymuje się przez spalenie palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedziele Palmową. 

 

Niedziela Palmowa, zwana też "Kwietną" lub "Wierzbną" – święto ruchome - 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza.

Wielkanoc

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Są to święta upamiętniające śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne.

Wielkanoc jest świętem ruchomym bo obchodzimy Wielkanoc w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Wielki Czwartek jest  dzień ostatniej wieczerzy Chrystusa a dla wielu Polaków dzień postu, przebaczenia, pokuty i pojednania.

Wielki Piątek to jest najsmutniejszy dzień w roku. W tym dniu umarł Chrystus. W tym dniu nie ma mszy, a wierni uczestniczą w uroczystej Adoracji Krzyża. Też idą drogą krzyżową do Grobu Jezusa. 

Wielka Sobota jest więc jedynym dniem w roku w którym nie ma mszy. W Wielką Sobotę odbywają się w kościołach modlitwy. I w Wielką Sobotę Polacy chodzą święcić do kościoła w koszyczku zebrane „święconki”. 7 pokarmów: Chleb – symbol pokarmu, Jajko – wycięstwo życia nad śmiercią (pisanka – ładne pomalowane wielkanocne jajko), Sól – minerał życiodajny, chroni od zepsucia, Wędlina – zdrowie, dostatek, Ser – przyjaźń człowieka ze zwierzętami domowymi, Chrzan – oznaka siły, Babka – popis kobiety, mazurek. Jest tam obowiązkowo biały baranek: symbol Chrystusa Zmartwychwstałego (najczęściej z cukru, będzie stal na głównym miejscu na stole wielkanocnym.

Obchody Niedzieli Wielkanocnej to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Rano, w Wielką Niedzielę, wierzący idą na rezurekcję  (msza, która poprzedza procesja wokól kościoła). Po rezurekcji cała rodzina zasiada do wielkanocnego śniadania, które rozpoczyna się od dzielenia się poświęconym jajkiem. Tradycyjny wielkanocny potrawy to żurek, (zupa na zakwasie z razowego chleba), pasztet, faszerowany jajka,  biała kiełbasa pieczona, szynka świąteczna, a na deser babka, mazurek, sernik. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. Wesołego Alleluja – tradycyjne życzenie wielkanocne.

Poniedziałek Wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem) to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą symbolizuje budzenie się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia

Czwartek Bożego Ciała. Boże Ciało. Bardzo polska uroczystość. Święto  Bożego Ciała obchodzone jest zawsze w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, sześćdziesiąt dni po Wielkanocy. Procesja wiernych do ołtarzy przechodzi z modlitwą, a ksiądz niesie, bardzo często pod baldachimem,
monstrancję: opłatek, Ciało Chrystusa. Dziewczynki rozrzucają przed monstrancją kwiatki i opłatki z kwiatków. 


Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest obchodzone w Kościele Katolickim na całym świecie. Łączy się je ze zwyczajem święcenia i składania darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony przez rok mają zapewnić bezpieczeństwo i
harmonię domowego ogniska. 15 sierpnia we wszystkich kościołach odbywają się uroczyste msze. Do częstochowskiego sanktuarium na Jasnej Górze idą piesze pielgrzymki z całej Polski. Modląc się i śpiewając pokonują przez kilkanaście dni nawet setki kilometrów.


Narodzenie Najświętszej Maryi Panny – Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest oficjalnie przez kościół 8 września. Przynoszono do kościoła ziarno przeznaczone na jesienny zasiew a kapłan święcił je. Dopiero wtedy można było przystąpić do jesiennego siewu.

 

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada -  wywodzi się głównie z
czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa. W Kościele rzymskokatolickim uroczystość ta jest obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych. Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. To święto ma charakter religijny, głównie katolicki, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. Dzień Wszystkich Świętych jest początkiem listopadowych modlitw o najbliższych zmarłych w kościołach.

 

Zaduszki (Dzień Zaduszny a dawniej Dziady) (Święto Zmarłych) – 2 listopada – są polskim współczesnym odpowiednikiem pogańskiego święta Dziadów. Święto Przypada na 2 listopada po dniu Wszystkich Świętych.
Był to zwyczaj ludowy Słowian i Bałtów, wywodzący się z przedchrześcijańskich obrzędów słowiańskich. Jego zasadniczym celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności. Dziady obchodzono
dwa razy w roku – wiosną (z tradycji wschodnich chrześcijan) i jesienią (zachodnich). W Zaduszki, tak jak w Dzień Wszystkich Świętych, odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Również, tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o tychże zmarłych.
Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze. 
Inny znany sposób obchodzenia tego święta to anglosaski Halloween: przypadający 31 października.

Patroni roku 2018 ustanowieni przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Przyszły rok będzie przebiegał pod patronatem: Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Powstania Wielkopolskiego, Jubileuszu Konfederacji Barskiej, Praw Kobiet, Ireny Sendlerowej, arcybiskupa Ignacego Tokarczuka i Zbigniewa Herberta
Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
"11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" – głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.
Rok Pamięci Powstania Wielkopolskiego
2018 będzie Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W uchwale Sejm podkreślił, że zwycięska walka w latach 1918-1919 stało się wielkim triumfem Polaków, dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli. W dokumencie zauważono, że dzięki bohaterskiemu zrywowi Wielkopolan, ich determinacji oraz hojnej daninie krwi, prawie cała zachodnia część tradycyjnie polskich ziem została włączona z powrotem do odradzającej się Rzeczypospolitej.
Rok Jubileuszu Konfederacji Barskiej
Sejm ustanowił 2018 Rokiem Jubileuszu Konfederacji Barskiej. W tym roku przypada 250. rocznica zawiązania Konfederacji – zbrojnego związku szlachty polskiej, utworzonego w Barze na Podolu 29 lutego 1768 r. w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej. Posłowie przypomnieli, że celem Konfederacji było zniesienie narzuconego przez Rosję traktatu, mocą którego Rzeczpospolita stawała się protektoratem rosyjskim oraz uchwalonych – przez sterroryzowany przez rosyjskie wojska Sejm – ustaw, które dawały równouprawnienie innowiercom. "Konfederacja barska wraz z Konstytucją 3 maja i powstaniem kościuszkowskim tworzy element legendy walki o wolność, która zwłaszcza w okresie zaborów miała ogromne znaczenie dla przetrwania narodu" – napisano w uchwale.
Rok Praw Kobiet
Ustanowienie 2018 Rokiem Praw Kobiet ma związek z 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, określający, że wyborcą jest każdy obywatel państwa, bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. "Wyrażamy uznanie pierwszym parlamentarzystkom: Gabrieli Balickiej, Jadwidze Dziubińskiej, Irenie Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Annie Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszce Wilczkowiakowej oraz wszystkim orędowniczkom walki o równouprawnienie" – napisano w uchwale Izby.
Rok Ireny Sendlerowej
Patronką 2018 została Irena Sendlerowa. 12 maja 2018 r. minie 10. rocznica śmierci wybitnej polskiej działaczki społecznej, która w czasie II wojny światowej jako kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota” przyczyniła się do ocalenia z Holokaustu około 2 500 żydowskich dzieci. "Z narażeniem życia, heroizmem, w największej konspiracji wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki" – podkreślili posłowie w uchwale. Przypomnieli też, że Irena Sendlerowa została uhonorowana w 1965 r. medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, w 2003 r. – Orderem Orła Białego.
100. rocznica arcybiskupa Ignacego Tokarczuka
W 2018 r. przypada także 100. rocznica urodzin metropolity przemyskiego arcybiskupa Ignacego Tokarczuka – nieustępliwego obrońcy praw wiernych Kościoła i jednego z duchowych przywódców pokojowych zmagań narodu polskiego o niepodległość Ojczyzny. "W latach 70. XX wieku kuria biskupia w Przemyślu była miejscem spotkań opozycji demokratycznej i niepodległościowej, w tym szczególnie niezależnego ruchu chłopskiego. W latach stanu wojennego pomagała rodzinom internowanych i była enklawą niepodległej Polski, kultury niezależnej oraz ośrodkiem wsparcia Polaków zaangażowanych w działalność antykomunistyczną" – podkreślono w uchwale, ustanawiającej Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.
Rok Zbigniewa Herberta
Patronem 2018 r. Sejm ustanowił Zbigniewa Herberta. "28 lipca 2018 r. minie 20 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w uznaniu ogromnych zasług artysty postanawia oddać mu hołd". W uchwale napisano również, że Zbigniew Herbert, w epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. "Był uosobieniem wierności. Samemu sobie i słowu. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń" – zaznaczyli posłowie.

Patroni roku 2019

Podczas 67. posiedzenia posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2019 roku. Uhonorowani w ten sposób będą: Gustaw Herling-Grudziński, Anna Walentynowicz, Stanisław Moniuszko, a także wydarzenia: Unia Lubelska i Powstania Śląskie.

Pamiętacie, że tylko od was samych zależy wasza przyszłość. I od Boga.

 

bottom of page