PYTANIA OGÓLNE
– Pani nazwisko ? Pana godność?
– Dzień dobry! Moje nazwisko Anna Buraczewska. Tatjana. Alina (Alyona). Ewa. Małgorzata (Margarita). Krystyna.
– Czy posiada Pan (Pani) obywatelstwo polskie ani zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?
– Nie, nie posiadam. Nie, nie mam polskiego obywatelstwa.
– Proszę się przedstawić.
– Nazywam się Jan Kochanowski. Nazywam się Krystyna Chodźko.
Mam dwadzieścia trzy lata. Urodziłem się (urodziłam się) w Grodnie (w Lidzie) (w Skidelu). Tam zacząłem (-łam) chodzic do szkoły. Skończyłem (skończyłam) Szkołę Podstawową numer trzydzieści osiem (28) (12) w Grodnie. Gdy chodziłem do szkoly podstawowej należałem do grupy ministrantów w mojej parafii. (Potem) Chodziłem do Liceum numer 1.
– Po ukończeniu szkoły średniej podjąłem prace. (Pracuję od ukończenia szkoły średniej). (Obecnie) mieszkam w Wołkowysku. Mieszkam (od czterech lat) w Szczucinie. Mieszkam (u rodziców) w Raduniu. Po szkole średniej rozpocząłem studia na Uniwersytecie (Po ukończeniu szkoły uczyłem się (studiowałem, studiowałam) na Uniwersytecie) na wydziale Ekonomicznym, kierunek „Handel”. (na Wydziale matematycznym, kierunek „Analiza”) (na Uniwersytecie Medycznym (Lekarskim)) (na Wydziale Języków Obcych, kierunek język niemiecki). Na Uniwersytecie Rolniczym (Agronomicznym). Na Wydziale Technicznym, kierunek „Maszyny rolnicze”. Studiuje na (drugim) (trzecim) (czwartym) (ostatnim) roku. Teraz jestem na praktyce. Nie wiem gdzie zostanę skierowany po studiach. (Cały czas jeszcze) studiuję zaocznie i pracuję. Dorabiam na swoje studia (na swoje utrzymanie). Uczę się w Brześciu na Uniwersytecie Technicznym. W Mińsku na Uniwersytecie Ekonomicznym. Uczę się w Mińsku w „Konserwatorium Muzycznym”. W klasie fortepianu. Gram w zespole muzycznym. Należę do organizacji „Młodzi przyrodnicy” na moim Wydziale. Należę do Zrzeszenia filatelistów. Występuje w zespole KWN na moim Wydziale.
– W czasie wakacji dorabiam jako kasjerka w sklepie (pomagam rodzicom (dziadkom) na gospodarstwie). Rodzice posiadają (małą) działkę na której uprawiają warzywa. Od trzech lat ...pracuję w banku „Bielarusbank” jako kasjerka. Pracuję na Poczcie w Szczucinie jako listonosz. Pracuję w zakładach azotowych „Azot” jako spawacz. Jako inżynier chemik. Jako sprzątaczka. Pracuję jako księgowa w prywatnej firmie turystycznej. Jestem taksówkarzem. Pracuje na zlecenia. Pracuję jako kierowca ciężarówek w zakładach „Chimwołokno”. Mój zakład pracy znajduje się na ulicy Dzierżyńskiego w Brzostowicy Wielkiej. Dyrekcja mojego zakładu pracy mieści się na ulicy Gorkiego. Prowadzę własną firmę handlową. Jestem nauczycielem. matematyki. historii. przyrody. w szkole podstawowej. w szkole średniej. w przedszkolu. Jestem wychowawcą w Domu Dziecka. Jestem ochroniarzem w supermarkecie „Almi”. Pracuję jako sklepowa w sklepie. Pracuję w sowchozie „Czerwona Gwiazda” (we wsi Tarnowo) jako elektryk. Jako technik – mechanik. Jako weterynarz. Jako traktorzysta. Jako operator maszyn rolniczych.
– Jeszcze się nie pobrałem. (Jeszcze się) nie ożeniłem. (Do dziś) nie pobrałam się (nie wyszłam za mąż). Przed trzema laty pobrałam się z moim mężem: Andrzejem. Od roku mieszkam z moją narzeczoną. W mieszkaniu
moich teściów. Pobierzemy się na wiosnę (w lecie). Gdy skończymy studia.
Jestem zamężna (jestem żonaty) od dwóch lat ale dzieci jeszcze nie mamy. Planujemy dzieci gdy dostaniemy własne mieszkanie (gdy mąż wróci z wojska) (gdy trochę się dorobimy). Mamy już własne mieszkanie (od trzech miesięcy).
Jestem na urlopie macierzyńskim (można powiedzieć „na urlopie wychowawczym” jeśli szczęśliwa mama jest już kilka miesięcy po porodzie). Do listopada dwu tysiąc dwudziestego roku. Do marca przyszłego roku. Do jesieni. Do początku września. Do końca października.
– Mamy dwoje dzieci (jedno dziecko): synka i córeczkę (dwóch synów: Jana i Piotra) (trzy córki: Olgę, Marię i Annę) (mamy jednego syna: Konstantego) (mamy jedną córkę: Eugenię). Najmłodsza córka ma dwa (trzy) latka. Najstarszy syn ma piec lat. Dzieci chodzą do przedszkola a opiekuje się nimi głównie Babcia. Ja spędzam z dziećmi letnie wakacje. Dzieci chodzą już do szkoły podstawowej (do przedszkola). Chcę by poszły na studia. Chce by się uczyły. Niestety rozwiodłam się z moim pierwszym mężem. Mąż wyjechał do Mińska i niestety rzadko się widujemy.
– Moi rodzice już nie pracują. (pracują cały czas: tata jest technikiem – chemikiem a mama księgową). Mój, świętej pamięci Ojciec zmarł przed sześciu laty. Mamy niestety nie znałem. Zmarła gdy byłem mały. Moi rodzice są rozwiedzeni. Mój Tata wyjechał pracować do Rosji. Mama mieszka ze swoimi rodzicami. Mam dwóch braci. Andrzeja i Wacława (i) (jedną siostrę) (dwie siostry). Jestem jedynakiem (jedynaczką).
– Moi dziadkowie mieszkają w Skidelu (od skończenia II wojny światowej) (od zawsze). Obydwoje moi rodzice są Polakami. To rodzice mojego taty (mojej mamy) są Polakami. Moja mama jest z pochodzenia Ormianką (Rosjanką). Moja Mama jest Litwinką. To od strony mojej mamy rodzina jest polska. Mój tata jest Białorusinem (Gruzinem) (Ukraincem). W Polsce, w Gdańsku, (we Wrocławiu) mieszka moja Ciocia. (Mój wujek (brat mamy)). (Mój stryjek (brat ojca)). W Polsce, w Legnicy, mieszkają moi kuzyni: synowie brata mojego taty (w Ełku) (niedaleko Szczecina). Niedaleko Elbląga mieszka siostra mojej Mamy. Mój brat studiuje w Poznaniu na Politechnice (na Uniwersytecie). Moja
narzeczona studiuje w Lublinie na dziennikarstwie (na Wydziale Nauk Politycznych). Na Wydziale Historii Sztuki.
– Niedaleko Białegostoku, w Białej Podlaskiej mieszka rodzina mojej Mamy. Bardzo często przyjeżdżają do nas w odwiedziny. Byli kilka razy u nas. Ale ostatnio przyjeżdżają coraz rzadziej. Przyjeżdżają do nas co roku. Mój stryjek mieszkał w Polsce, w Pile. Jeździłem tam kilka razy. Niestety nigdy tam nie mogłem pojechać. Mój Dziadek, tata mojej mamy (moja Babcia, mama mojego taty) mieszka niedaleko Legnicy, na Śląsku. Pojechali tam po II wojnie światowej. Wyjechali z Białorusi w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym ósmym roku. (w tysiąc dziewięćset czterdziestym ósmym roku) (na początku lat dziewięćdziesiątych) (przed kilku laty).
– Lubię grać w szachy (na gitarze) (chodzić do kina). Bardzo lubię filmy przygodowe (fantastyczne) (horrory). Dawniej (zawsze) chętnie uprawiałem sport: grałem w piłkę nożną (w siatkówkę) (w hokeja). Pływałem. Chodzę z kolegami na mecze. Chciałbym czasem pojechać do Białegostoku oglądnąć mecz „Jagiellonii” (do Poznania oglądnąć mecz „Lecha”). Na wakacje (urlop) wyjeżdżam chętnie nad morze. W zeszłym roku (w tym roku) (dwa lata
temu) pojechałem na narty w Karpaty ukraińskie. Chętnie chodzę łowić ryby. Najczęściej jadę sam. Często jadę z kolegami. Dawniej miałam czas dla siebie. Teraz zajmuje się po pracy (po wykładach) moim domem (tyloma sprawami), że nigdy nie mam czasu. Gdybym miała wolny czas wyszywałabym krzyżykiem (chodziłabym na basen) chodziłabym częściej do teatru).
– Nie lubię głośnej muzyki. (Ale) chętnie pojechałabym (pojechałbym) na koncert znanych zespołów żeby zobaczyć Madonnę czy Lady Gaga (Fifty Cents). Słucham chętnie muzyki poważnej. Lubię Mozarta „Marsz Turecki” (i symfonie Beethovena). Chopina (Etiudę Rewolucyjną).
– Dlaczego uważa się Pan (Pani) za Polaka (za Polkę)
– Uważam się za Polaka (za Polkę) bo: w naszym domu zawsze dziadkowie nam to przypominali. Mówili o tym pokazując nam zdjęcia. Stryjek z Polski uczył nas wierszyka: „Kto ty jesteś – Polak mały. Jaki znak twój - Orzeł Biały. Gdzie ty mieszkasz -między swemi. W jakim kraju – w polskiej ziemi. Czym ta ziemia – ma ojczyzną”.
– Mój Tata zawsze mówił mi, (moi rodzice zawsze powtarzali,) że jestem Polakiem.
– Na głównej ścianie (w domu rodziców) (u babci) wisiał obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. Rodzice prowadzili mnie do Kościoła na Msze po polsku. Mama z Babcią na Boże Narodzenie zawsze śpiewały polskie kolędy.
– Mama (tata) czytała (czytał) nam listy i pozdrowienia od rodziny (ciotki, wujka, stryjów) z Polski i zawsze mówił, że my też jesteśmy Polakami.
– W domu staraliśmy się oglądać telewizję polską. Gdy byłem dzieckiem oglądałem „Dobranockę” i seriale z telewizji. Na polski program telewizor włączali nam rodzice. Jestem im dziś za to bardzo wdzięczny.
– Słuchaliśmy polskie piosenki w radio: Bardzo lubię „Golec Orkiestra” (zespól „Boys”, „Brathanki”, „Czerwone Gitary”). Teraz tez lubię słuchać polską muzykę ale nie znam się specjalnie na zespołach.
– Z rodzicami jeździliśmy (co roku) do (najbliższej) rodziny do Polski. Oni są Polakami z Polski a my z Białorusi. W Polsce zawsze mi się podobało. Chociaż w Polsce nie bywałem na długo to bardzo dobrze wspominam te chwile. Bo
czułem że tam jestem wśród najbliższych. W rodzinie wszyscy uważaliśmy się za Polaków.
– Gdzie nauczył się pan (nauczyła się Pani) języka polskiego?
– Uczyłem się sam w domu z książek które kupiłem w Polsce. Czytam w internecie polskie gazety (Rzeczpospolitą, Gazetę Wyborczą). Mój brat przywozi często książki i gazety z Polski które czytamy.
– Gdy byłem mały oglądaliśmy telewizję polską: pamiętam jeszcze Dobranocki. „Bolka i Lolka” Mama czytała bajki po polsku z książeczki którą dostaliśmy. Pamiętam bajkę o „Koziołku Matołku” (Kornel Makuszynski) „w Pacanowie kozy kują, więc Koziołek mądra głowa błąka się po całym świecie aby dojść do Pacanowa”. I wierszyk o „Lokomotywie” (Julian Tuwim) „stoi na stacji lokomotywa, wielka, ogromna i pot z niej spływa, tłusta oliwa”.
– Oglądamy w domu polską telewizje, często filmy i wiadomości z Polski. Mam kilka filmów które oglądam. Grałem z kolegami na gitarze polskie piosenki. Z koleżankami na wakacjach rozmawiałyśmy trochę po polsku.
– Jeździłam nad morze do Polski. Do Gdańska. Jeżdżę w odwiedziny do rodziny w Polsce. Do Warszawy. Często jeździłam do Polski bo tam mi się podobało i tak się tam nauczyłam rozmawiając po polsku.
– Chodziłem na naukę języka polskiego do Macierzy Polskiej (do polskiej szkoły społecznej).
– Kilka razy rodzice wysłali mnie na wakacje do Polski. W góry w zimie. Do ośrodka na Suwalszczyźnie. Na odpoczynek nad morze. A w Polsce rozmawialiśmy po polsku.
– Starałam się czytać książki po polsku: podobał mi się Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” i „Krzyżacy” (Lem „Solaris”)
– W kościele gdzie chodzę na msze nabożeństwa są w języku polskim.
– Dlaczego prosi Pan (pani) o Kartę Polaka?
– Proszę o Kartę Polaka bo w domu, moi dziadkowie, moi rodzice
zawsze mówili mi że jesteśmy Polakami. A Karta Polaka będzie dowodem że jestem Polka (Polakiem). I ja jestem zawsze z tego bardzo dumny (dumna).
– Chciałbym móc jeździć do Polski. Chce jeździć na wakacje do Polski.
Chcę uczyć się w Polsce języka polskiego, mówić po polsku.
– Tylko gdy będę częściej jeździł do Polski nauczę się języka polskiego.
– Chcę przekazać język polski moim dzieciom. Chcę by moje dzieci studiowały w Polsce. Karta Polaka pomoże mnie i mojej rodzinie w tych planach.
– Chciałbym (chciałabym) studiować w Polsce na Uniwersytecie. Chciałabym studiować architekturę w Polsce. Bardzo chciałabym zapisać się na studia w Polsce. Bez Karty Polaka będzie to dla mnie nie możliwe.
– Chciałabym (chciałbym) odwiedzać częściej moich bliskich. W Polsce.
I chcę zachować tę moją polskość.
– Chciałabym się przenieść do Polski na pobyt STAŁY.
– Żeby potwierdzić swoją polskość.
– Żeby potwierdzić przynależność do narodu polskiego.
– To jest deklaracje o przynaleznosci do Narodu Polskiego. Co pani deklarue?
– Przynaleznosc do naroda poldkiego.
– Wymień znane ci polskie potrawy narodowe?
– Bigos, kotlet schabowy z kapustą, barszcz czerwony z uszkami, karp na szaro (gotowany z jarzynami w galarecie), golonka.
– Jakie ciasta należą do tradycyjnych deserów w Polsce ?
– Pączki, sernik, makowiec.
– Którą z następujących potraw można uznać za typowo polską: (hot doga, soliankę .. ) czy bigos?
– Bigos = kiszona kapusta + grzyby + mięso w niewielkich kawałkach + przyprawy.
– Co Polacy jedzą w tłusty czwartek?
– Pączki, chrust inna nazwa: faworki.
– W jaki sposób eleganccy Polacy witają się z kobietami?
–Całują w rękę!
– Gdzie mieszka smok wawelski?
– W grocie nad Wisłą pod Wawelem w Krakowie. Smok wawelski jest symbolem z legend z początku istnienia państwa polskiego.
– Co to jest choinkę?
– Ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności.
– Jaki symbol Świąt bożego narodzenia pan ma w domu?
– Choinka – chrześcijański symbol rajskiego drzewa. Ozdoby choinkowe – dziś są to bombki, szklane figurki i ozdobne łańcuchy. Pierwsza gwiazdka – symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, którą według Ewangelii św. Mateusza ujrzeli Trzej Królowie i która zaprowadziła ich do Dzieciątka. Zgodnie z tradycją jest ona sygnałem do rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej. Sianko pod obrusem – przypomina o dzieciątku ułożonym na sianie w żłóbku ubogiej stajenki. Opłatek – to symbol zgody, miłości i przyjaźni. Dzielimy się opłatkiem na znak pojednania, przebaczenia i puszczenia w niepamięć wszystkich dawnych urazów. Dwanaście potraw wigilijnych – symbolizuje dwunastu apostołów, którzy zasiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy.
– Wymień znane ci Symbole Wigilii?
Postne potrawy, sianko pod obrusem, opłatek, choinka, kolędy, prezenty, Gwiazda Betlejemska.
– Wymień znane ci (typowe) zwyczaje i tradycje Polaków (zwyczajami których nie spotkacie wśród innych narodów)?
– święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, Śmigus dyngus w Poniedziałek Wielkanocny i powszechnie celebrowana procesja w święto Bożego Ciała.
– Jakie zwierzę symbolizuje Puszczę Białowieską?
– Żubr.
– Jakie święto obchodzi się w Polsce 1 listopada?
– Dzień Wszystkich Świętych: Polacy udają się na cmentarze by pomodlić się na grobach bliskich zmarłych, zapalają świeczki, składają kwiaty (chryzantemy).
– Kto był wieszczem narodowym (pochowani w Kaplicy Wieszczów na Wawelu)?
Mickiewicz, Słowacki i (trochę później) Norwid to poeci okresu romantyzmu. Romantyzm to bardzo ważny kierunek w literaturze polskiej. Odegrali role przywódczą narodu pozbawionego swojego państwa. Pochowani są w Kaplicy Wieszczów na Wawelu (Norwid posiada grób symboliczny, bo ciało pozostało w grobie zbiorowym w Paryżu).
– Kto napisał "Pana Tadeusza"?
– Kto to był Juliusz Słowacki?
– Polski poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg Obok Mickiewicza i Krasińskiego(?) określany jako jeden z Wieszczów Narodowych.
– Co to jest Pielgrzymka?
– Podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Jasna Góra, która jest najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
– Jakie znane miejsca Pan wie w Mińsku?
Kościół świętych Szymona i Heleny, zwany czerwonym kościołem.
Katolicka Archikatedra Imienia Najświętszej Maryi Panny Sobór Ducha Świętego, katedra. Prospekt (Aleja) Niepodległości - główna ulica w Mińsku.
Plac Zwycięstwa i obelisk. Przedmieście Trojeckie. Wyspa Łez, znajduje się niewielka kaplica – pomnik poświęcony żołnierzom białoruskim poległym w Afganistanie. Ratusz w Mińsku zrekonstruowany w 2004. Narodowa Akademia Nauk Białorusi. Dom Rządu w Mińsku. Ogród Botaniczny. Dwór Wańkowiczów w Górnym Mieście w Mińsku – dwór należący w przeszłości do rodziny Wańkowiczów, w którym mieszkał malarz Walenty Wańkowicz. Od 2000 muzeum, którego eksponaty wypożyczono z Polski. Pomnik Mickiewicza. Instytut Polski.
– Co to jest Opłatek?
– Z łac. oblatum – "dar ofiarny" – bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży, którym dzielą się chrześcijanie, zgromadzeni przy stole wigilijnym, składając sobie życzenia.
Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem. Ma swoją symbolikę w wymiarze nie tylko duchowym: sama materia opłatka: "chleb", podkreśla również doczesny charakter życzeń. W podtekście tego życzenia jest nawiązanie do modlitwy Ojcze Nasz: oby nam go nie zabrakło (chleba naszego powszedniego...). Symbolika chleba ma jeszcze inny wymiar: należy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym.
– Co to jest Święconka?
– W niektórych regionach Polski – święcone – nazwa pokarmów (głównie mięsa, jaj, chrzanu, chleba etc.) święconych w Wielką Sobotę w Kościołach katolickich Polski. Pokarmy wchodzące w skład święconki zawierają potrzebny przypis:
-
jaja (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek;
-
baranka (dawniej formowanego z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja lub z czekolady, symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa;
-
sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem);
-
miód;
-
ciasta świąteczne (pascha lub paska).
Koszyk, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu lub borowiny.
– Co to jest Pasterka?
– To Msza uroczysta, która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.
– Co to jest Andrzejki?
Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Dzień św. Andrzeja to czas ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W wigiliję świętego Andrzeja o zmierzchu rozpoczynała się pora wróżb dziewczęcych. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Do jednych z najbardziej znanych i lubianych wróżb nalezało ulewanie kształtów na wodzie z rostopionego wosku, a następnie interpretowanie przyszłości z kształtu figurki lub rzucanego przez nią cienia.
– Co to jest Katarzynki?
– Dziś już zapomniany zwyczaj matrymonialnych wróżb kawalerskich, obchodzono w noc z 24 na 25 listopada, w wigilię św. Katarzyny, uznawanej między innymi za patrokę kawalerów troszczącą się o ich udany związek małżeński.
– Co to jest Rezurekcja?
– To nic innego niż uroczyste nabożeństwo w Kościele katolickim, połączone z procesją. Celem nabożeństwa jest obwieszczenie światu Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu Jezusa. W procesji obok Hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego. Rezurekcja odprawiana jest w niedzielę, pierwszy dzień świąt, o godzinie 6 rano. W dawnych czasach uroczystość ta odbywała się w Wielką Sobotę o północy, co jest bardziej zgodne z liturgią Kościoła katolickiego. Obecnie w Polsce Kościół odchodzi od odprawiania procesji rezurekcyjnej rano.
– Gdzie i kiedy rozpoczęła się II wojna światowa?
– Wojna wybuchła 1 września 1939 po ataku III Rzeszy. Pierwszy etap wojny, kampanią wrześniową, rozpoczął o godzinie 4:37 atak Niemców i w jego następstwie wysadzenie przez polskich żołnierzy 2 Batalionu Strzelców mostów w Tczewie (Obrona mostów tczewskich). Następnie o 4:40 nalot na Wieluń, a zaraz po nim ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte .
– Jaki okres w historii Polski Panu najbardziej podoba?
– Najbardziej podoba mi się okres panowania Jagiellonów. Najbardziej podoba mi się okres II Rzeczypospolitej.
– Jakie produkty można kupić w sklepie spożywczym?
– W sklepie spożywczym można kupić mleko, ser, jajka, wędliny, kiełbasa, parówki, śmietankę, kefir, śmietanę, jogurt, chleb i różne rodzaje bułek, puszki z groszkiem, fasolą, owocami, konserwy i sosy...
– Wymień znane ci Święte miejsca w Polsce?
– Jasna Góra, Wadowice, Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, Niepokalanów – franciszkański klasztor-sanktuarium,
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
– O czym Pan marzy?
– Mam marzenie pojechać do Wrocławia.
– Dokąd Pan pojedzie na następne wakacje (urlop)?
– Mam plany pojechać do Warszawy.
– Jest u Pana jakieś konkretne plany na przyszłość?
– Chciałbym studiować na uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
– Dlaczego Pan chce przenieść się do Polski?
– Bo tylko tam będę jak w domu. Bardzo chciałabym zapisać się na studia w Polsce.
– Jak Pan spędza wolny czas?
– Gram i spędzam czas z dziećmi, ruwnież bardzo lubię oglądać filmy. Wolę oglądać fantastyczne filmy, Science fiction. Ostatni film, który oglądałem, to Gra Molly.
– Co Pan podarował dzieciom na Boże Narodzenie?
– Położyłem pod choinkę dla córki deskorolka.
– Co Pan lubi i czego nie lubi robić w domu i dlaczego?
Nie lubię zmywać naczynia, jeszcze nie lubię myć podłogę, bo nie mam dużo wolnego czasu.
– Jakie dania Pani najbardziej lubi? Pani wie, jak to przygotować?
– Bardzo lubię sałatki Śledzie pod pierzynką. Zrobić ta sałatka jest bardzo prosto: gotowane ziemniaki, buraki, marchewkę wykładamy na talerz z już pokrojonymi na małe kawałki śledziami i to wszystkie posmarować majonezem.
– Jakie dania Pan nie lubi?
– Bardzo nie lubię kaszę manną. Może ta niechęć jeszcze z przedszkola.
– Niech Pan opowie, co teraz ma na sobie z ubrania.
– Teraz jestem ubrany w dżinsy, koszulę i sweter, na nogach skórzane buty.
– Czy wierzy Pan w Świętego Mikołaja? A Pana dzieci?
– Ja już nie jestem w tym wieku, a dzieci wierzą w prezenty od Świętego Mikołaja.
– Na którym piętrze Pan mieszka?
– Na piątym piętrze w dziewięciu piętrowym domu.
– Jakie polskie tradycje przestrzegasz?
– W naszej rodzinie obchodzimy święta: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Wszystkich Świętych. (Nie jestem religijna i nie obchodzę świąt, ale wiem i szanuje polskie tradycje.)
– Jakie święta Pan obchodzi w rodzinie?
– Świętujemy urodziny, Nowy Rok, Boże Narodzenie, Wielkanoc.
– Kiedy w kościele święcą gałęzie wierzby?
– Święcimy gałęzie wierzby w niedzielę palmową, przypadające 7 dni przed Wielkanocą.
– Co stawiają pod choinkę?
– Oczywiście prezenty.
– Kiedy wydarzyła się Zbrodnia katyńska? Kto rozstrzeliwał?
– W 1940 roku radziecka NKWD rozstrzelało prawie 22 000 obywateli Polski - jeńców - oficerów wojska i policji.
– Proszę Pana wyciągnąć wszystko z koszulki?
– Koszulka – to plastikowy przezroczysty woreczek dla dokumentów.
– Jakie znane miejsca Pan wie w Mińsku związane z Polską?
– Pomnik Mickiewicza. Instytut Polski, Kościół świętych Szymona i Heleny, Dwór Wańkowiczów, Kuropaty – uroczysko na skraju Mińska na Białorusi, w którym odkryte zostały masowe groby ludzi rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937–1941.
– Jakie Ślubne tradycje Polski Pan wie?
Błogosławieństwo – państwo młodzi przyjmują błogosławieństwo od swoich rodziców. Obsypanie ryżem lub płatkami kwiatów. Życzenia parze młodej. Powitanie przez rodziców chlebem i solą. Pierwszy taniec. Oczepiny – panna młoda rzuca swoim wiankiem. Krojenie tortu. Przenoszenie przez próg.
– Jaką ostatnią książkę Pan przeczytał, o czym ona jest?
– Ostatnia książka którą przeczytałem była książka "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1648–1651, w okresie powstania Chmielnickiego na Ukrainie.
– Co robi pan w pracy?
– Jestem matematyki w szkole średniej. Rano mam cztery lekcji matematyki w piątych i szóstych klasach, po obiedzie sprawdzam zeszyty i wypełniam elektroniczny pamiętnik, potem mam dodatkowe zajęcia.
– Proszę opowiedzieć o swoim rodzinnym mieście?
Urodziłem się w Żodzino. To małe miasteczko w odległości 40 kilometrów od Mińska. W mieśćie jest fabryka samochodów ciężarowych BiełAZ. To ogromne wywrotki dla przemysłu górniczego. A w ogóle, to miasto jest bardzo spokojne i peryferyjne.
– Proszę opowiedzieć fabułę filmu ostatniiego, który Pan oglądał?
– To jest film "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" (Idealne nieznajomy). Grupa starych przyjaciół spotyka się na kolacji, w czasie której mają zamiar podziwiać zaćmienie Księżyca. Postanawiają położyć na środku stołu swoje telefony komórkowe i publicznie odczytywać SMS-y, o ile jakiś nadejdzie podczas wieczoru. To samo dotyczy przychodzących rozmów oraz zdjęć. Nikt nie przewidział, jak potoczy się wieczór i jak SMS-y wpłyną na życie znajomych.
– Jak Pan ocenia poziom swojej wiedzy z języka polskiego.
U mnie poziom języka nie jest bardzo dobry, trzeba się uczyć i jeszcze raz uczyć się.
– Jak Pani poznała swojego męża?
– Wszystko jest bardzo proste – na dyskotece. On dobrze tańczył.
– Co Pani robiła w niedzielę po południu?
– Grałam i spędzałam czas z dziećmi, grałam z mężem i z dziećmi w Monopol.
Jeszcze poszliśmy na spacer na ulicę.
– Jak Pan obchodze dzień flagi i święto polonii?
– Myślę, że będę świętować, kiedy będę w Polsce?
WSZYSTKIEGO
NAJLEPSZEGO!
Pamiętacie, że tylko od was samych zależy wasza przyszłość. I od Boga.